O NÁS
AKTUÁLNĚ
KOMUNITNÍ AKCE
PARTICIPACE
VRŠOVICKÁ ZAHRADA
GALERIE PROLUKA
PODPORUJEME
O NÁS V MÉDIÍCH

KONTAKT

Email:
info@startvrsovice.cz

Telefon:
(+420) 602 462 653 (Kateřina McCreary)
(+420) 776 724 022
(Daniel Walter)

Ostatní akce

ZAŽÍT MĚSTO JINAK KORSO KRYMSKÁ OSTATNÍ AKCE

10. ČERVNA 2014 - ZDÁ SE, ŽE JSME DOSPĚLI K PROLUCE
Večer tibetské poesie na Proluce měl atmosféru. Dostavil se i Allen Ginsberg...


23. DUBNA 2014 - HŘBITOV NEBESKÉ SETNINY

Ve spolupráci se sdružením Dekomunizace a Ukrajinsko Evropskou Perspektivou jsme vytvořili na Proluce symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňující oběti Majdanu. Galerii Proluka zaplnilo 107 křížů obětí ukrajinské revoluce. Symbolickou akci a s ní spojený pietní akt měl za cíl odhalit konkrétní příběhy padlých, uctít jejich památku, a připomínat nebezpečí, které je blíž, než si obyvatelé Evropy uvědomují.
107 dřevěných křížů odkazovalo k identifikovaným obětem kyjevského Majdanu. Byli to lidé, kteří obětovali snu o lepší zemi svůj vlastní život. Byli mezi nimi vysokoškolští profesoři, vědci, studenti, i prostí lidé ze západu, ale i z východu země. 107 rodin, životních příběhů, odhodlání s touhou po spravedlnosti a důstojnějším životě.
Setnina svobodných občanů, kteří, jak tomu většina Ukrajinců věří, odešla do nebeského domova.
Nebeská setnina, hrdinové, kteří budou Ukrajinu provázet dál…

„Naším záměrem je lidem ukázat, že jen něco přes tisíc kilometrů od nás na východ, umírali za svoji svobodu konkrétní lidé, kteří po sobě zanechali svoje blízké, že nejde jen o nějakou anonymní zprávu z médií,“ říká Jakub Svěrák z občanského sdružení Dekomunizace.
“Bojím se o Ukrajinu, není ještě ani náhodou dobojováno a k "nebeské setnině" se můžou přidat tisíce dalších. Čelíme velmi mocnému agresorovi. Kdyby Ukrajina padla, je jen otázka času, kdy bude Putin pomýšlet na další Slovany. Historická pamě českého národa by neměla být krátká,” říká paní Andrejceva z EUP.
Kateřina McCreary ze Startu Vršovice dodává: “Putinovo Rusko dalo Ukrajině i světu jasně na vědomí, že hranice suverénních států pro něj neznamenají nic. Takovéto Rusko představuje zlo, proti kterému je povinností každého se postavit. Věříme, že mezi politiky naší země a Evropy nepřeváží otázka dodávek ruského plynu odmítavý postoj vůči nehorázné politice vydírání a agrese.”

Prohlédnete si video z pietního aktu.

9. BŘEZNA 2014 - VRŠOVICKÝ MASOPUST III
Krásný slunečný den jsme začali v Baobabu výrobou masek, následoval oběd v Café Sladkovský, a potom jsme vyrazili s naším barevným průvodem a živou muzikou do vršovických ulic, mnozí poznali pro ně dosud neznámá zákoutí, občerstvili jsme se v mnoha vršovických podnicích a v 16:00 jen tak tak stihli vernisហVršovičáka Krištofa Kintery v galerii pod širým nebem v ProLuce. Závěr patřil divoké dětské diskotéce s DJem Wokurkou v Klubu Pilot.

Michael Allen - video z III. Vršovického MASOPUSTU


11. DUBNA 2013 - VÍTÁNÍ JARA V PROLUCE
„Co zasadíte, to vyroste“ – vytáření záhonků v Proluce. Stavění z krabic, přílet papírových vlaštovek, k tomu hudba pro potěchu a občerstvení pro zahřátí.


DUBEN 2013 - VRŠOVICKÝ MASOPUST II


21. ČERVNA 2012 - SVATOJÁNSKÁ NOC


DUBEN 2012 - VRŠOVICKÝ MASOPUST I


21. ČERVNA 2011 - SVATOJÁNSKÝ PRŮVOD
Start Vršovice a Café Sladkovský pořádali již druhý ročník Svatojánského průvodu, tentokrát pod vedením Královny víl s družinou. Na návštěvníky malé i velké čekalo taneční číslo zelených víl, svítící kolečka, svatojánský taneček, ohnivý muž, honba na skřeta a závěrečné ohňové představení za doprovodu bubnů.


ŘÍJEN 2010 - VRŠOVICKÝ TRŽÍČEK II
Organizujeme druhý tržíček, bohatší program podpoří svou účastí řada vršovických umělců a hudebníků, kteří vystoupí zdarma. Od MČ získáváme malý grant na pokrytí nezbytných nákladů jako je rozmístění dopravního značení, zapůjčení zvukové techniky a spotřeba eletriky. Prožíváme fázi nadšení. Později nám dojde, jaký význam u politiků hrálo, že v době obou tržíčků se konaly volby.


21. ČERVNA 2010 - SVATOJÁNSKÝ PRŮVOD
První ročník Svatojánského průvodu. Jednalo se o večerní lampionový průvod v kostýmech pro děti a jejich rodiče v Havlíčkových sadech. V parku se o Svatojánské noci děti setkaly s kouzelnými lesními bytostmi, vílami, skřítky i samotným Králem lesa. Doprovázela je kouzelná flétna. Po magickém zaklínadle, které děti samy provolaly, se rozsvítila stráň, děti hledaly svatojánské poklady, zlaté kapradí a nechybělo ani závěrečné ohňové představení se Svatojánským ohněm.


DUBEN 2010 - VRŠOVICKÝ TRŽÍČEK I
Start Vršovice organizuje první akci s názvem Vršovický tržíček na trojúhelníkovém plácku v Krymské ulici, v sousedství tramvajové zastávky Ruská. Prodávala se tu zelenina, mléko, sýry i designové doplňky z nezávislých dílen. Součástí celodenního programu byla vystoupení flašinetářů, divadelní představení a hudební produkce. Tržíček bez aut získal nakrátko úplně jinou atmosféru, malé prostranství se na den zaplnilo stánky se zeleninou, divadlem a hudbou. Tržíček se setkal s velkým zájmem obyvatel a prakticky ukázal, že veřejný prostor se dá využívat i jinak než jen jako parkoviště. Krásný den, za který nám poděkovalo spoustu sousedů a radnice MČ Praha 10.
Během jednoho dne podpořilo podpisem petice 500 občanů myšlenku obnovení tradice tržíčku (historie tržíčku v obrazech zde) a trvalé změny tohoto malého náměstí na malé lokální centrum nabízející pravidelně nejen farmářské produkty, ale i kulturní a umělecké aktivity.

ZDE JE VIDEO O TRŽÍČKU, KTERÉ NATOČIL PAN JAN ŘÍČAŘ

První pokus o obnovu více jak stoleté tradice tržního prodeje v oblasti starých Vršovic. Příjemná akce a na náměstí patřící rozhodně víc než halabala parkoviště...

 START Vršovice
Kodaňská 28
101 00 Praha 10
IČ: 22869786


registrace provedena
5.5.2010
pod číslem jednacím:
VS/1-1/79867/10-R
č.ú. 2700973443/2010


Email:
info@startvrsovice.cz
Telefon:
(+420) 602 462 653 (Kateřina McCreary)
(+420) 776 724 022 (Daniel Walter)

Š START VRŠOVICE 2016 | web Jarka Jones